Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Vážené dámy a páni, počas šiestich mesiacov predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začalo 1. júla 2016, bude „choreografom“ a „dramaturgom“ pre Európsku úniu práve Slovensko. Jeho úlohou bude udržiavať harmóniu a usmerňovať a zjednocovať záujmy všetkých členov. Podobnú zodpovednosť budú mať aj tí ozajstní profesionálni choreografi a dramaturgovia počas podujatia SLOV:motion – Dní slovenského súčasného tanca a divadla. Toto unikátne štvordňové podujatie obsahuje tanečné projekty, umelecké prezentácie, diskusné panely, výtvarné akcie a neformálne stretnutia. Predstaví to najlepšie zo súčasného divadla a tanca na Slovensku.

Práve vďaka historicky prvému predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ máme možnosť predstaviť prvotriedne projekty a diela zo slovenského umenia a kultúry. Európska únia totiž ani zďaleka nie je len politickým alebo ekonomickým projektom. Je to práve kultúra, ktorá je univerzálne zrozumiteľná a vytvára ľudské väzby naprieč naším kontinentom aj bez slov.

Členstvo každej krajiny v Európskej únii má, samozrejme, zmysel preto, lebo slúži a je na prospech jej občanom. Do slovenského predsedníctva v Rade EÚ a aj do SLOV:motion preto chceme zapojiť aj verejnosť. Netradične, ale vyzývavo formulované prednášky a scénické  čítania „Európska únia očami drámy. Ódy či frašky?“ majú za cieľ kreatívne podporiť diskusiu a povedomie o našom predsedníctve a o Európskej únii ako takej. Predstavia dramatické texty, ktoré priblížia obdobie spojené s integráciou a členstvom Slovenska v Európskej únii.

SLOV:motion nás svojou energiou vyzýva k tomu, aby sme sa riadne rozhýbali a angažovali, pretože vytvára dostatočný priestor na zaujímavé spoločné aktivity. Želám Vám, aby Vás jeho program inšpiroval k naplneniu tejto výzvy.

lajcak

 

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR