Dance With Me

Video inštalácia
Koncept: Maja Hriešik
Obrazová realizácia: Richard Chomo, Maja Hriešik
Kamera: Richard Chomo
Zvuk a zvukový mix: Adam Kuchta
Architektonické riešenie: JaOnMi CreatureS
Tanec: Libuša Bachratá, Monika Haasová, Yuri Korec, Daniel Raček, Anna Sedlačková, Jaro Viňarský, Stanislava Vlčeková, Katarína Zagorski, Emil Leeger

Inštalácia Dance With Me je intímna interaktívna hra, zážitkový exponát s videoprofilmi významných slovenských tanečníkov, v ktorej je rovnako dôležitý nasnímaný pohyb tanečníkov ako ten, ktorý si každý návštevník môže sám vyskúšať. Návštevník, ukrytý pred zrakom iných, volí hociktorý z profilov tanečníkov aj to, či sa pasívne, alebo aktívne zoznámi s tanečným príbehom prezentovaného tvorcu. Zámer tohto diela je prezentovať rozmanitosť prístupov k pohybu v rámci súčasného tanca, a predstaviť časť aktívnych tvorcov rôznych generácií na slovenskej scéne. V rámci „experience box-u“ sa tanečníci predstavujú návštevníkovi prostredníctvom tanečných monológov, a pokúšajú sa verbálne a tanečne sprostredkovať podstatné črty svojej tvorby.

Libusa_

Libuša Bachratá (1985)

Vyštudovala odbor pedagogika ľudového tanca a flamencové kurzy v Seville, Madride a v Jerez de la Frontera. Od detstva sa venuje aj tancu Rómov z karpatskej kotliny. Vo svojom tanci hľadá príbuzné črty medzi rómskymi tancami a rómskym flamencom. Vytvorila choreografie pre viaceré divadlá.

Monika Haasová (1976)

Herečka, tanečnica, režisérka, ktorá sa po štúdiu a viac ako desaťročí pôsobenia v Amsterdame vrátila na Slovensko. Spolu s partnerom, maďarským tanečníkom, založili site specific festival Divné veci. Ako performerka spolupracuje s viacerými slovenskými tvorcami.

Emil_pEmil Leeger (1980)

Performer, akrobat, tanečník, choreograf. Spoluautor predstavení vytvorených metódou kolektívnej tvorby, ktoré vychádzajú najmä z fyzického a tanečného divadla.

 

Dano_pDaniel Raček (1973)

Tanečník, tanečný pedagóg, choreograf, ktorý sa k tancu ako mnohí výrazní slovenskí tanečníci dostal cez folklór. Okrem tanečnej akadémie študoval aj na
Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave. Na domácej scéne je spojený s Debris Company a je spoluzakladateľom zoskupenia Neskorý zber, ktoré združuje tanečníkov vo veku 40+. Hosťuje v projektoch zoskupenia Rootlessroot (Kireru, Collective Loss of Memory)

Anna Sedlačková (1962)

Tanečnica, choreografka, pedagogička, pohybová terapeutka. Na slovenskej tanečnej scéne pôsobí vyše tridsať rokov a bola jedna z tých, ktorí sa usilovali o profesionalizáciu súčasného tanca. Dlhé roky sa venuje metóde Body – Mind Centering pri práci s malými deťmi. Po dlhšej pauze sa vrátila na javisko a začala znovu vystupovať v rámci zoskupenia Neskorý zber.

Jaro_pJaro Viňarský (1978)

Tanečník, choreograf, tanečný pedagóg. Spolupracoval s mnohými choreografmi, napríklad so Simone Sandroni, Julyenom Hamiltonom, Irene Stamou a Freyom Faustom, v ostatných rokoch s Karine Ponties, Pavlom Zuštiakom a Petrou Tejnorovou. V súčasnosti pôsobí najmä na Slovensku, kde založil združenie SKOK!, a venuje sa aj práci s publikom. V roku 2013 získal cenu Bessie Award v kategórii „outstanding performer“ za predstavenie Pavla Zuštiaka Bastard.

Stanislava Vlčeková (1981)

Tanečnica, choreografka, tanečná pedagogička. Je kmeňovou členkou fyzického divadla Debris Company, kde pôsobí ako choreografka a interpretka (napr. Mono, Epic, Clear). Choreograficky spolupracuje s poprednými slovenskými režisérmi na operných a činoherných predstaveniach na Slovensku a Českej republike.

Katka_pKatarína Mojžišová-Zagorski (1975)

Tanečnica, tanečná pedagogička, choreografka a v ostatnom čase tanečná publicistka. Dlhé roky umelecky pôsobila v Írsku v skupine Daghdha Dance Company v Limericku. Jej projekty sa vyznačujú osobitou výtvarnou zložkou a silnou koncepciou.

Autori inštalácie

Richard Chomo (1982) – strihač, kameraman a režisér. Pôsobí ako lektor na rôznych filmových workshopoch. Je dramaturgom festivalu NuVideoDance v Bratislave. Je autorom tanečných filmov, videí  aj dokumentárneho filmu mapujúceho život tanečníkov súčasného tanca vo viacerých krajinách Európy Move my shoes.
Maja Hriešik (1978) – režisérka, teoretička a tanečná dramaturgička. V Divadelnom ústave sa venuje výskumu a propagácii súčasného tanca na Slovensku.